دانلود ایجاد تغذیه مدار الکترونیکی از تغذیه اصلی مدار

دانلود ایجاد تغذیه مدار الکترونیکی از تغذیه اصلی مدار

دانلود ایجاد تغذیه مدار الکترونیکی از تغذیه اصلی مدار

بوسیله این مطالب روش های ایجاد تغذیه برای مدارات الکترونیک به همراه محاسبات لارم برای بدست آوردن مقدار قطعات آورده شده است به نحوی که علاوه بر کار صحیح مدار از حرارت بالا و سوختن قطعات جلوگیری شود همچنین روشهای کاهش نویز آورده شده است کل مطالب به همراه عکسها و فرمولهای لازم می باشد.

برای کارکرد صحیح یک مدار الکترونیک نیازمند حداقل یک یا چند ولتاژ بسته به نوع مدار می باشیم . برای طراحی یک تغذیه مناسب باید حداکثر جریان کشی هر ولتاژ را بدانیم وهمچنین مقدار ولتاژ و نوع و حداکثر جریاندهی  تغذیه ورودی اصلی نیز باید مشخص باشد مطابق یک اصل کلی تقریبا تمام منابع ولتاژ با کشیده شدن جریان از آنها دچار افت ولتاژ و همچنین اعوجاج ولتاژ می شوند که هر چه جریانکشی بیشتر باشد مقدار افت ولتاژ و اعوجاج یا ریپل هم بیشتر است. در مدارات تغذیه متشکل از ترانسفورماتور ۲۲۰ ولت به ولتاژهای پایینتر و پل دیود این اعوجاج بصورت ریپلهایی با فرکانس ۱۰۰ هرتز (دو برابر فرکانس برق شهر بعلت یکسوسازی) خود را نشان میدهد در مدارات تغذیه سوییچینگ  اعوجاجاتی مختلف با فرکانسهای بالاتر دیده میشود. برای تست یک منبع تغذیه با یک ولتاژ و جریان مشخص داده شده  با ولتمتر میتوان از این روش استفاده کرد : فرض کنید یک منبع تغذیه یا آدابتور با مشخصات

۱۲ ولت ۲ آمپر داده شده است حال اگر باری به آن وصل کنیم که حدود دو آمپر جریانکشی داشته باشد مثلا یک مقاومت با وات بالاحدود (حدود ۳۰ وات ) و یا المنتی با مقاومت حدود ۶ اهم در اینحالت ولتمتر را روی DC گذاشته ولتاژ را اندازه میگیریم مقداری که  کمتر از ۱۲ شده افت ولتاژ را نشان میدهد حال ولتمتر را روی AC گذاشته اندازه گیری میکنیم این مقدار اعوجاج و یا ریپل را به ما نشان میدهد که هر چه کمتر باشد بهتر است. البته در مدارات سوییچینگ بعلت فرکانس بالا ممکن است صفر یا عدد کمی را نشان دهد که برای اطمینان باید مقدار ریپل را از اسیلوسکوپ بدست آوریم بدین صورت که دو سر پروپ اسیلوسکوپ رابه دو سر منبع تغذیه متصل کرده اسیلوسکوپ را در مد AC قرار میدهیم حال فاصله پایینترین مقدار تا بالاترین مقدار نشاندهنده ولتاژ پیک تو پیک یا Vpp ولتاژ ریپل است.این مقدار ریپل خود را بصورت نویز در مدار نشان می دهد.

تگ(برچسب): , ,

دیگر محصولات مرتبط با این محصول: