دانلود طراحی به همراه آموزش میراگر ویسکوالاستیک

دانلود طراحی به همراه آموزش میراگر ویسکوالاستیک

دانلود طراحی به همراه آموزش میراگر ویسکوالاستیک

میراگر یک سیستم لرزه ای در سازه های مختلف می باشد که در هنگام زلزله عمل می کند و در تحمل بارهای استاتیکی نقشی ندارد. استفاده از میراگر در کنار المان های باربر جانبی ساختمان و اتصالات سازه ای، می تواند میرایی سازه را تا بیش از ۵۰ درصد افزایش دهد. به طور کلی می توان گفت میراگر از انتقال مستقیم نیروی زلزله از پی به سازه جلوگیری به عمل می آورد. نحوه عملکرد میراگر به گونه ای است که سیستم های جاذب که با نام مستهلک کننده انرژی نیز شناخته می شوند، انرژی حاصل از حرکات نیرومند زمین را جذب می کنند.

 

میراگرها انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر می شوند:

  • میراگرهای لرزه ای ویسکوالاستیک
  • میراگرهای لرزه ای ویسکوز
  • میراگرهای لرزه ای اصطکاکی

 

میراگر لرزه ای ویسکوالاستیک

در ساخت میراگرهای لرزه ای ویسکوالاستیک از مواد الاستومری و پلاستیکی استفاده می شود. نحوه عملکرد این گونه میراگرها به گونه ای است که با تغییر شکل های برشی، نیرو و انرژی های واردشده ناشی از وقوع زلزله را از بین می برد. ساختار این گونه میراگرها به گونه ای است که مواد پلاستیکی و الاستومری در چندلایه بر روی یکدیگر قرار می گیرد و فشرده می شوند و در بین این لایه ها ورق های فولادی قرار می گیرد.

از معایب این گونه میراگرها می توان به طول عمر پایین آن ها اشاره کرد. باید توجه داشت که پس از مدتی نسبت به تعویض آن ها اقدام شود.

از آن جایی که عملکرد این گونه میراگرها به گونه ای است که برای فعالیت خود به تغییر مکان نیاز دارند، باید در محلی نصب و مورد استفاده قرار گیرند که بیش ترین تغییر مکان نسبی در آن ها صورت پذیرد.

 

  • شامل یک فایل ورد 52 صفحه ای و 3 فایل طراحی میراگر ویسکوالاستیک در نرم افزار sap
  • یک سازه 8 طبقه بدون میراگر  و با 0.75 برش پایه و سازه همراه میراگر ویسکوالاستیک  طراحی شده است که در آخر تفاوت استفاده از میراگر ویسکوالاستیک و تاثیر آن بر روی کاهش بار جانبی مورد تحلیل قرار گرفته است.
  • نحوه چگونگی مدل سازی میراگر در نرم افزار و همچنین خروجی های گرفته شده از نرم افزار به همراه توضیحات کامل در این پروژه آورده شده است.

تگ(برچسب): , , ,

دیگر محصولات مرتبط با این محصول: