دانلود پاورپوینت حفاری انحرافی – Horizontal Drilling

دانلود پاورپوینت حفاری انحرافی – Horizontal Drilling

دانلود پاورپوینت حفاری انحرافی – Horizontal Drilling

حفاری افقی برای توسعه برداشت از مخازن گاز اولین بار در دهه ۱۹۲۰ میلادی در تگزاس آغاز گردید، و در دهه ۱۹۴۰ شرکت بیت توربین حفاری افقی راتوسعه داد، در آن زمان، نامناسب بودن وسایل حفاری و نداشتن تکنیک های کنترل حفاری جهت‌دار، محدودیت های علمی استفاده از این تکنولوژی نوخاسته را باعث می‌شد. مهمترین گام در حفاری افقی در دهه ۱۹۵۰ برداشته شد. در آن زمان با تعبیه نمودن یک موتور برقی در انت های رشته حفاری ، مته رابه چرخش در آورده و وزن لازم بر روی مته به کمک لوله‌های وزنه سنگین در بخش عمودی حفره تامین می‌شد.

در همین زمان اتحاد جماهیر شوروی چندین چاه آزمایشی را در اکراین حفاری کرد. پس از کارشناسان اتحاد جماهیر شوروی و در اواسط سال های دهه ۱۹۶۰ کارشناسان چینی اقدام به حفر دو چاه افقی نمودند ، چاه اول با حفر ۵۰۰ متر در بخش افقی مخزن و بدون لوله‌ غلافی تکمیل شد ولی پس از یک هفته تولید ریزش نموده و متروکه گردید، چاه دوم به علت همزمانی با دوره انقلاب فرهنگی در چین نیمه تمام ماند.

چینی‌ها دقیقاً به نتیجه‌ای مشابه کارشناسان اتحاد جماهیر شوروی رسیدند. بدین معنی که حفاری افقی از لحاظ فنی قابل اجراست ولی از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه نیست. در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ کانادائی ها نیز اقدام به حفاری افقی به روش مشابه کارشناسان اتحاد جماهیر شوروی و چینی نموده‌اند و به نتایجی مشابه آنها دست یافتند.

در سال ۱۹۷۸ فرانسوی ها برای رفع مشکل تولید نفت سنگین که در مخزن دریایی از نوع آهکی شکافدار راسپومیر کشف شده بود اقدام به حفاری افقی نمودند آنها بجای استفاده محض از روش های ابداعی و غیر معمول، از ترکیب روش های متعارف حفاری انحرافی و بهره ‌گیری از توربوموتورها برای چرخانیدن مته استفاده نموده‌اند آن ها در ابتدا با هدف آموزش و کسب تجربه درموضوع حفاری افقی اقدام به حفر چاه افقی در یک مخزن کم عمق (حدود ۶۰۰ متر) در خشکی نمودند و پس از کسب اطلاعات لازم و مهم و نمودارگیری از ته چاه در طول حفاری افقی در مخزندریایی راسپومیر در بخش مدیترانه‌ نموده‌اند.

نتایج این کار و افزایش تولید از این مخزن به حدی خارج از انتظار بود که بعنوان تنها روش تولید نفت سنگین از مخازن آهکی شکافدار با نفوذپذیری کم ماتیس و آبرانش قوی شمرده شد. از این زمان به بعد بود که حفاری افقی به صورت گسترده و با اهداف گوناگون در اغلب کشورهای نفت خیز مورد استفاده قرار گرفت و با توجه به تجربیات کسب شده امروز حفاری حفره‌های متعدد وافقی به منظور تخلیه لایه های نازک و کم تراوا از یک حفره عمودی امری طبیعی است.

تگ(برچسب): , , , ,

دیگر محصولات مرتبط با این محصول: